Válek autosportVálek tourItalia in Ostrava - eshop
 Novinky Italia in Festa
 

registrace | zapomenuté heslo

Novinky

registrace | zapomenuté heslo

Pojeďte s námi odhalit příběhy z automobilové historie - Část 5: Škoda

Po projížďce v „lidovém vozítku“ zasedneme za volant českého automobilu a zajedeme si na výlet do středočeského města Mladá Boleslav, kde sídlí největší český výrobce automobilů, Škoda Auto a. s.

Na co můžeme být jako Češi pyšní?
Na pivovary, Becherovku, sklo i porcelán, na obuvnickou firmu Baťa a jako milovníci nablýskaných automobilů našich pradědečků na automobilovou značku Škoda. Kdo by neznal Škodu Favorit, Felicii nebo ještě starší Škodu 120, která se i dnes, kdy ji už dávno vystřídaly moderní vozy, prohání na našich cestách.

Automobily značky Škoda zaujmou svým vzhledem, praktičností i originální konstrukcí. A stejně jako ostatní veteráni, jsou i tyto vozy svými majiteli opečovávány a hýčkány, aby se v nich pak mohli ve slavnostní čas projet a pochlubit se jimi. A že je opravdu čím, to jistě nemusíme dlouze popisovat.

Škoda

Kde to všechno začalo

Jak se knihkupci Klementovi rozbilo jízdní kolo
Shoda náhod dala dohromady knihkupce a strojního zámečníka, tyto dvě zdánlivě protikladné postavy, které se navždy zapíšou do automobilové historie.
Osud tomu chtěl, aby se Václavu Klementovi jednoho dne porouchalo jízdní kolo, které mu opraví strojní zámečník Václav Laurin. A protože mu právě odešel společeník, uzavřel s knihkupcem roku 1895 obchodní přátelství a v pronajaté dílně začali spolu opravovat a později i vyrábět jízdní kola pod značkou Slavia.

Začátek úspěchu
Netrvalo dlouho a v roce 1905 byl na světě první motocykl – Voituretta A. Vozy nesoucí značku svých zakladatelů – Laurin & Klement – patřily v té době k nejluxusnějším. Obliba a úspěch na soutěžích a závodech tomu chtěla, aby se v roce 1907 závod rozšířil a změnil na akciovou společnost.

Rozvoj, 2. světová válka a socializace
Po sloučení s plzeňským strojírenským podnikem v roce 1925 zaniká značka Laurin & Klement. Auta, která vyjíždějí z automobilky, nesou název Škoda. Jedná se o vozy úspěšné na mezinárodních automobilových soutěžích.

Rozvoj zpomalila až 2. světová válka a následná socializace podniku. Automobilka byla oddělena od plzeňské části a přeměněna na tzv. AZNP Mladá Boleslav neboli Automobilové závody, národní podnik. Po roce 1989 se Škoda Auto stala součástí koncernu Volkswagen a byla přejmenovaná na Škoda, automobilová akciová společnost.

Výrobní závody
Škoda Auto má tři hlavní výrobní závody – v Mladé Boleslavi, ve Vrchlabí a Kvasinách. Vedle tří českých továren se automobily Škoda montují i v zahraničí, např. v hlavním městě Bosny a Hercegoviny – v Sarajevu, na Ukrajině, v Kazachstánu nebo ve východoindickém městě Aurangabad.

Více o historii na: http://cs.wikipedia.org/…%A0koda_Auto

Okřídlený šíp zná celý svět
Okřídlený šíp, který má automobilka od 20. let minulého století na svých automobilech, znají snad lidé po celém světě. Logo dokonale opisuje všechny atributy svých automobilů, jako je rychlost, chytrost, přesnost, a zároveň vystihuje filozofii výroby – např. šíře nabídky, zkušenost, svébytnost.

O symbolice jednotlivých částí loga a jeho původu zde: http://www.automuzeum.websnadno.cz/Skoda.html

Modely
Škoda Auto od svého vzniku vyrobila nespočet aut. Modely zahrnují celou řadu vozů od těch nejluxusnějších přes automobily střední a nižší třídy až po vozy sportovní.

Jmenujme třeba Škodu Superb obsahující ve svém názvu luxusní, jedinečný… Takto pojmenovaná řada značí přepychové vozy vyráběné v letech 1934–1943 a 1946–1949. Nebo Škoda Sagitta vyráběná v letech 1936–1939, která měla být malým lidovým vozem, Škoda 440 lidově nazývaná Spartak. Škoda Octavia, která se začala vyrábět v roce 1959 nebo Škoda 1000 MB známá jako embéčko vyráběná v letech 1964–1969. Na konec zmiňme opravdovou třešničku, jíž je bezesporu Škoda VOS (vládní osobní speciál), pancéřovaná limuzína vyráběná v letech 1949–1952 pro nejvyšší státní představitele ČSR.

Foto v článku převzato z www.wikipedia.cz, autorem fotografie je Fabien1309.


DiskuzeNový příspěvek

Nové příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé.
© 2010 – 2019 MARF reklamní agentura, grafické studio a tvorba webových stránek