Válek autosportVálek tourItalia in Ostrava - eshop
 Novinky Italia in Festa
 

registrace | zapomenuté heslo

Novinky

registrace | zapomenuté heslo

Pojeďte s námi odhalit příběhy z automobilové historie - Část 3: Tatra

Po návštěvě slunné Itálie se opět vracíme do České republiky, tentokrát na Moravu, kde zajedeme do Kopřivnice a tamní slavné automobilky Tatra, která proslavila toto malé město ležící v Moravskoslezském kraji po celém světě.

Osobní automobily značky Tatra se stávají doslova ozdobami mezi historickými vozidly. Není proto divu, že patří k vyhledávaným veteránům mnoha sběratelů.

Tradice od poloviny 19. století
Počátky automobilky Tatra (celý název Tatra, a. s.) spadají do 19. století, tímto je řazena mezi nejstarší výrobce aut na světě. K jejím úspěchům mimo jiné patří to, že vyrobila první osobní automobil ve střední Evropě. Byl jím Präsident (r. v. 1897).

Jak to všechno vzniklo…
Původně rodinnou firmu založil v roce 1850 český podnikatel Ignác Šustala. A jak už to bývá, ty největší věci se rodí tam, kde bychom je snad ani neočekávali. A tak se postupem let z malé firmy vyrábějící kočáry a bryčky stala světoznámá automobilka, jejíž vozy se stávají skvosty ve sbírkách mnoha automobilových nadšenců a které i v 21. století sklízejí úspěchy a ocenění. Za vše mluví událost z roku 2010, kdy se Tatra T 87 (r. v. 1941) v USA stala podle deníku New York Times veteránem roku.
Více na: http://www.auto.cz/…m-roku-22195

Tatra

A jak šla léta
Automobilka Tatra se úspěšně vyvíjela, zvládla hospodářskou krizi, rozrostla se o závody (Smíchov, Bratislava, Bánovce nad Bebravou, Čadca) a začala svou výrobu orientovat na nové druhy dopravy v té době žádané – nákladní automobily, železniční a vojenské vozy, letadla. Pod značkou Tatra se nevyráběla pouze vozidla se spalovacími motory, ale také elektrické vozy, trolejbusy a tramvaje.

I přesto, že během své existence změnila svůj název – v roce 1890 akciová společnost Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesellschaft, v meziválečném období pak podle svého majitele získala jméno Ringhoffer – Tatra (nebo jen Ringhoffer), zaryla se značka Tatra do paměti mnoha svých obdivovatelů. A pod tímto názvem funguje do dnešních dnů, i když se specializuje pouze na výrobu nákladních vozidel.

Přehledná historie automobilky v datech na oficiálních stránkách: http://www.tatra.cz/…e-a-milniky/

Výroba aut v rukou profesionálů
Na výrobě vozů se podíleli konstruktéři, kteří vše promýšleli do nejmenších detailů, sázeli na vkusný a přitažlivý design a na v té době moderní trendy.

Osobnost Hanse Ledwinky
Výraznou osobností firmy byl konstruktér a dlouholetý technický ředitel Hans Ledwinka, zaměstnán v Tatře v letech 1897–1945. Ledwinka byl tvůrcem převratné konstrukce, která je dodnes využívána. Jedná se o koncepci podvozku s centrální rourou a kyvnými nápravami, který se také označuje jako páteřový rám nebo také Tatra-concept.
O Hansi Ledwinkovi více zde: http://www.auto.cz/…edwinka-8440

Kdo by neznal Karla Lopraise
Automobilka se ve světě proslavila svými nákladní vozy, a to díky úspěchům v soutěžích rallye, zejména pak v Rallye Dakar. Zasloužil se o to především legendární pilot Karel Loprais. Jako v té době bezkonkurenčně nejúspěšnější účastník tohoto závodu v kategorii kamiónů si v roce 1994 získal přezdívku Monsieur Dakar.
Více o osobnosti: http://loprais.com/…is-karel.htm

Osobní automobily
Od poloviny 19. století, kdy byla založena firma, vyjelo z automobilky nespočet osobních automobilů. Podívejme se na některé z nich.

Tatra 10 vyráběná v letech 1923–1925 patří mezi největší model automobilky. Velmi podobná je jí Tatra 20 (1923–1925), která se vyráběla jako luxusní limuzína, sanitka, hasičské vozidlo nebo závodní auto. Oba modely však přes svůj luxus a vysokou cenu byly určeny majetnějším zákazníkům. V letech 1932–1935 se vyráběla Tatra 57 – nástupce modelu Tatra 12. Do automobilů vyšší třídy spadala Tatra 77 (1934–1935).
Tatra 600 neboli Tatraplan (1947–1952) navazoval na tradici a úspěchy aerodynamických vozů (T 77, T 87 a T 97), přitom byl levnější. Tatraplan měl také svou sportovní dvoudvéřové variantu (T 601) Monte Carlo i závodní verzi T 602.

V roce 1942 byly také v automobilce vyrobeny dva kusy prototypu motorových saní (Tatra V 855), které si objednalo velení německého Wehrmachtu. K jejich výrobě však nedošlo.

Navštivte muzeum v Kopřivnici.
Informace o muzeu zde: http://www.tatramuseum.cz/index.php?…

A na závěr kuriozita :-)
Podívejte se a pobavte se: http://www.veterantatra.com/…ty-1165.html


Foto v článku převzato z www.wikipedia.cz, autorem fotografie je hugovk.


DiskuzeNový příspěvek

Nové příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé.
© 2010 – 2019 MARF reklamní agentura, grafické studio a tvorba webových stránek