Válek autosportVálek tourItalia in Ostrava - eshop
 Novinky Italia in Festa
 

registrace | zapomenuté heslo

Novinky

registrace | zapomenuté heslo

Pojeďte s námi odhalit příběhy z automobilové historie - Část 2: Fiat

Po projížďce Prahou a exkurzi v automobilce Praga, kde na nás dýchla jemná nostalgie, se vydáme směrem na jih, do prosluněné Itálie, země lahodných vín, svěží středomořské kuchyně a jižanského temperamentu, konkrétně do severozápadní části, do průmyslového města Turín a tamní automobilky Fiat, z níž vyjížděly vozy, jež se těšily velké oblibě i u nás.

Usedněme tedy na chvíli do těchto nádherných a nablýskaných automobilů a potěšme se obdivnými pohledy kolemjdoucích.

Nomen omen
Automobilka vzniklá v Turíně původně nesla dlouhý název Fabbrica Italiana di Automobil Torino, avšak velmi brzy se pro ní vžila zkratka Fiat. Ne náhodou toto slovo v latině znamená „stane se“, „aby vzniklo“, jako by tím bylo předznamenáno něco velkého…

Fiat 500

Jízda slavnou minulostí
Slavná italská automobilka, u jejíhož zrodu stála osobnost podnikatele Giovanniho Agneli, vznikla na počátku 20. století. Asi nikdo tehdy nepředpokládal, že se výrobou automobilů proslaví po celém světě a že i v 21. století bude o její automobily velký zájem.

Chtěli byste se dozvědět víc o slavné rodině Agneli? Čtěte zde: http://www.fiatpeople.cz/…istorie/1/1/

Už první vozy braly dech
Již první zkonstruované automobily se účastnily výstav i závodních okruhů, kde uváděly v úžas publikum svou mrštností a odolností, neméně také svým designem a nízkou spotřebou paliva. Popularitu a oblíbenost si automobilka držela promyšlenou výrobní strategií, která šla ruku v ruce s moderními trendy.

Období dvou světových válek
Obě světové války značně ovlivnily výrobu, v níž došlo k účelnému přesměrování na letadla, kulomety, motory, nákladní auta a sanitky. Ničivá síla 2. světové války se nevyhnula ani samotné automobilce, kdy byly zruinovány hlavní závody v Lignottu a Mirafiori. Z těchto katastrof se však automobilka zotavila a svou slávu si opět získala.

Fiat od počátků k dnešku čtěte zde: http://www.fiatpeople.cz/…istorie/7/7/

Ladné křivky a nadčasová krása
Automobilka Fiat vyrobila velké množství sportovních i rodinných vozů. Podívejme se na některé z nich.

První vůz Fiat 3,5 HP zkonstruoval Marcello Alessio. Významný mezník pak představoval rok 1901, kdy byl vyroben Fiat 8 HP, jehož konstruktér Aristide Facciolli umístil motor dopředu.

Automobilka vyráběla také velké vozy určené zejména na export, jednalo se o model Fiat 60 HP s motorem o objemu 10,5 l a výkonem 60 koní. Dále také stála u zrodu prvního italského taxíku, jehož velkým kladem byla kombinace hospodárnosti a příznivé ceny. Není proto divu, že se stal doslova bestsellerem, a to nejen v Itálii, ale i v Paříži, Londýně či New Yorku.

Asi nejznámějším a nejúspěšnějším vozem je model Fiat 508 (r. v. 1932) známý jako Balilla, který je sice malý, ale přesto výkonný (někdy se mu přezdívalo Tariffa minima). Úspěšným modelem se také stal Fiat Topolino (myška), který byl ve své době nejmenším osobním autem na světě. Z úspěšných automobilů dále jmenujme třeba první čtyřmístný model Fiat 509.

Fiat Dino zase představoval luxusní automobil připomínající ferrari, a to za přijatelnou cenu. Z novějších uveďme například jednoduchou a praktickou Fiat Pandu (1980–2003), ze sportovních Fiat 8V, italsky Otto Vu (1952–1954).

Pod značkou Fiat se ukrývá nejen hbitost a modernost, ale i luxus – například v roce 1968 se na trhu objevil luxusní model Fiat 500L se sklopnými sedačkami a koberečky. Zájem byl také o plážová vozítka Fiat 500 Ghia Jolly s proutěnými sedadly.

Fiat zkrátka věděl, co lidé potřebují a po čem touží.

Kuriozita na závěr
A na závěr jedna zajímavost, která se možná bude zdát nemožná. Do modelu Fiat 500 se vešlo rekordních 12 lidí!

Více o českém rekordu čtěte zde: http://www.historic-cars.cz/…JIMAVOSTI/24-

Dopřejte si luxusní jízdu
Vozidlo Fiat 520 (r. v. 1928) s řidičem si můžete u nás pronajmout pro jakýkoli slavnostní den.

Foto v článku převzato z www.wikipedia.cz


DiskuzeNový příspěvek

Nové příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé.
© 2010 – 2019 MARF reklamní agentura, grafické studio a tvorba webových stránek