Válek autosportVálek tourItalia in Ostrava - eshop
 Novinky Italia in Festa
 

registrace | zapomenuté heslo

Novinky

registrace | zapomenuté heslo

Pojeďte s námi odhalit příběhy z automobilové historie - Část 1: Praga

Každá věc i ta sebemenší má svého majitele, který na něm během let zanechal stopu, otisk doby. Z věci se pak stává vzpomínka, kterou si s nostalgií připomínáme listováním v albu nebo vyprávěním. Nejsou to ale jen upomínky na malé věci, jak by se mohlo na první pohled zdát. Takříkajíc sentimentální vztah můžeme mít i k věcem velkým, jako jsou právě vozy, mobilní prostředky, které s námi cestovaly za zážitky, provázely nás v parném létě i dešti, zkrátka tu pro nás byly a žily s námi.

Průvodce životem
Automobily mají svou minulost, řidiče, který usedal za volant, děti, které dováděly na zadním sedadle. Doprovázely svého majitele na cestách, ať už diplomatických, dovolenkových nebo každodenních. Nesmazatelně jsou v nich vtisknuty osudy konkrétních lidí. Možná nás provází příjemný záchvěv, když si právě tohle uvědomuje v okamžiku, kdy nějakého toho veterána vlastníme. Pojďme se vydat na projížďku historií, dotkněme se jejich luxusního designu a obdivujme poctivou práci našich předků. Zaposlouchejme se do příběhů nostalgicky předoucích motorů.

Připoutejte se, zařadíme jedničku a pomalu se rozjíždíme.

Část 1: Praga
V první části usedneme do luxusních vozů známé automobilky Praga. Nahlédněme nejprve v krátkosti do její historie, která se pyšní tolika krásnými vozy, jež si oblíbil i náš první československý prezident T. G. Masaryk a jeho syn, československý diplomat Jan Masaryk.

Věhlasná automobilka Praga
Asi je jen málo těch, kteří by nádherné vozy značky Praga neznali. Její věhlasné jméno a povědomí o luxusních a pohodlných automobilech přecházelo z generace na generaci. Automobilka vyráběla mnoho typů vozů – např. Grand, Alfa, Piccolo (menší rodinný vůz), Golden, Baby (malý levný lidový vůz). Mimo to se také soustředila na motocykly, nákladní automobily, autobusy, traktory či tanky a převodovky. Svou výrobu započala v roce 1908 po vzoru italské firmy Izotta Fraschini, o rok později vyráběla vozy podle francouzských značek Charon a Renault. V tomto roce také přijala jméno Praga. Po několik let z automobilky na silnice vyjížděly krásné vozy, jejichž konstruktérem byl Ing. František Kec.

Praga Grand

Zlatá 30. léta
Díky modernizaci dílen a strojů, strategické distribuční sítí i důrazu na kvalitu a spolehlivost byla ve 30. letech Praga největší automobilkou u nás. Svou produkcí dokonce předčila i slavnou firmu Škoda nebo Tatra. Vyráběla jak lidové, tak i luxusní modely. Dokladem kvality a vyspělosti pak byla Praga Grand 8, první osmiválec vyrobený u nás, který bezpochyby patřil k nejkomfortnějším automobilům. Ne náhodou tento vůz připomínal luxusního Rolls-Roycce z britské automobilky.

Konec slávy
Během druhé světové války byla výroba postupně omezována a nakonec zcela zastavena. Poslední osobní vozy opustily automobilku v roce 1947, dále pak byly vyráběny už jen vozy nákladní. Ale i tato výroba na počátku 21. století zanikla.

Pro zájemce o podrobnější informace o automobilce čtěte zde.

Výjimeční lidé, výjimečné vozy
Automobilka Praga kladla velký důraz na to, aby její vozy byly noblesní jak zvenku, tak i zevnitř. Důkazem jsou polstrovaná sedadla, interiér z ušlechtilého dřeva, koberce i promyšleně sestavená palubní deska řidiče. Vše bylo konstruktéry propracováno do nejmenších detailů, aby bylo cestujícím zajištěno maximální pohodlí.

Praga Grand
První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, vzdělanec, politik a filozof usedával do luxusního vozidla Praga Grand, které se v automobilce začalo vyrábět v roce 1912. Čtyřdveřové osobní vozy platí za nejluxusnější, byly vyráběny v typech jako třeba phaeton (lehký vysoký čtyřkolý vůz, opatřený buď střechou, kterou lze dle potřeby rozestříti, nebo častěji úplně nekrytý), landaulet (zavřené auto se zadní sklápěcí střechou) nebo limuzína. Kolik asi cest v Praze Grand prezident projezdil a kolik myšlenek se zrodilo v tomto komfortním voze?

Zajímají Vás více vozy našeho prvního československého prezidenta? Pak klikněte zde.

Ještě více luxusu
V roce 1927 na trh přijíždí nová série modelů Grand, která měla osmiválcový motor a pod kapotou šedesát koní. I Masarykův syn Jan zůstal věren značce Praga, modelu Grand. Na objednávku mu byl vyroben tento luxusní vůz, ve kterém projížděl při svých diplomatických cestách ulicemi Londýna. Přepychový a přitom pohodlný vůz zajišťoval svým cestujícím komfort. Opěrka pod nohy, záclonky, topení, telefon pro komunikaci s řidičem, to je jen malý výčet pohodlí, kterého si mohli během jízdy cestující dopřávat.
Na přání Jana Masaryka byl na zadní část vozu umístěn stylový kufr, který obsahoval jeho oblíbený piknikový koš se stříbrnými příbory, láhvemi na víno a nádobím na piknik. Pak už stačilo jen zastavit a rozjímat v trávě na čerstvém vzduchu za cvrlikotu ptáků.

Grand znamená v přeneseném významu urozený, a tedy i tento vůz byl tím, kdo prezentoval český automobilový průmysl ve své kráse. Neméně to pak byl vůz pro opravdové šlechtice.

Praga Grand jako vítězný vůz
O spolehlivosti a kvalitě vozu svědčí vítězství v náročné Mezinárodní alpské jízdě, kam tehdy ještě úplnou novinku – Pragu Grand – konstruktér Ing. František Kec přihlásil. Ze závodu se automobil vrátil jako vítěz. O výjimečné spolehlivosti vozu svědčí také to, že se v něm vozil rakousko-uherský císař Karel I. při svých inspekcích vojsk.

Praga Golden
V elegantním voze Praga Golden, který se začal vyrábět v roce 1935, jezdil po Praze a okolí druhý československý prezident Edvard Beneš. 5,7 metru dlouhý vůz tohoto typu byl v roce 1935 vyroben na základě vládní objednávky pro předsedu vlády Jana Malypetra.

Dokonalý detail pro dokonalé vozy
Ozdobou na chladiči motoru vozů Praga byla zpočátku soška hlemýždě, který symbolizoval, že automobil zvládne jakýkoli terén. Na kapotě se ale od roku 1924 začala vyjímat figurka Genia motorismu někdy také nazývaného Vítěz. Jedná se o stříbrného běžce s vavřínovým věncem od sochaře Ladislava Šalouna.

Chcete vidět na vlastní oči mnoho krásných veteránů pohromadě? Mimo jiné třeba černý faeton T. G. Masaryka nebo vůz E. Beneš? Pak zajeďte do Automuzea Praga. Více informací zde.


Foto v článku převzato z www.wikipedia.cz, autorem fotografie je Matěj Baťha.


DiskuzeNový příspěvek

Nové příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé.
© 2010 – 2019 MARF reklamní agentura, grafické studio a tvorba webových stránek