Válek autosportVálek tourItalia in Ostrava - eshop
 Novinky Italia in Festa
 

registrace | zapomenuté heslo

Novinky

registrace | zapomenuté heslo

Pojeďte s námi odhalit příběhy z automobilové historie - Část 10: Citroën

Po nejstarší automobilce světa, kterou byl Mercedes, ještě na evropském kontinentě zůstaneme a přesuneme se z Německa do Francie, do neméně známé automobilky Citroën, která dala světu několik legendárních vozů.

Podnikavost spojená s vynalézavostí
Světoznámou automobilovou továrnu založil v roce 1917 francouzský podnikatel André-Gustave Citroën, který ve své firmě uplatnil zkušenosti z vedení automobilky Mors a z vlastní malé továrny na výrobu ozubených kol, kde již bylo použito logo dvojitého šípu, které známe dnes.

Historie letem světem
Z výrobního pásu začala v roce 1917 vyjíždět malá, jednoduchá a levná auta pro širokou veřejnost. Hospodářská krize ve 30. letech zasáhla celý svět, automobilku nevyjímaje. V polovině 30. let koupil Michelin nadpoloviční podíl a firmu opouští její zakladatel A.-G. Citroën. Díky zavedeným úsporným opatřením automobilka krizi přečkala. Dalším zásahem do života automobilky pak byla druhá světová válka, která na pár let přerušila výrobu.

V roce 1976 se Citroën stal součástí koncernu PSA Peugeot-Citroën. Vozy Citroën se dodnes vyrábí v několika závodech v Evropě i ve světě.

Vozy, které se zapsaly do historie

Citroën

První velkosériový vůz ve Francii
V roce 1919 zkonstruoval J. Solomon dle Citroënových představ vůz Citroën 10HP, Type A (o dva roky později jej následoval typ B 2). Šlo o jednoduchý vůz s levostranným řízením, který se díky rozsáhlé propagaci a reklamě brzy dostal do širokého povědomí lidí.

2. polovina 20. let ve znamení B14
Druhá polovina 20. let pak byla ve znamení úspěchů typu B14. Nástupcem tohoto slavného modelu byl v r. 1922 Citroën 5 CV. Svou lehkou konstrukcí představoval ideální vůz pro pohyb po městě. O dva roky později byl zkonstruován jeho pokračovatel, model B10. A v roce 1932 byla představena úspěšná modelová řada 8CV, 10CV.

Učarován Amerikou
Během četných cest do zámoří se A.-G. Citroën nadchl pro systém velkosériové výroby. Byl jím natolik inspirován, že v roce 1933 přestavěl velkou část automobilky s cílem vyrábět tisíc nových vozů denně. V roce 1933 Citroën také poprvé představil osobní automobil s diesel motorem.

Kachna aneb Projekt velmi malého vozidla
Model 2CV, lidově nazýván kachna, kačenka, kachnička nebo také slimák patří mezi kultovní vozy, na jehož počátku stál před konstruktéry nelehký úkol: vymyslet robustní a přitom praktický vůz s minimální údržbou, vůz, který přepraví 4 osoby spolu s 50 kg zavazadel. Konstruktéři to zvládli naprosto bravurně. První vozy s měkkým odpružením a charakteristickými zaoblenými liniemi byly vyrobeny v roce 1939. Z tohoto roku se však dochovaly pouze 4 exempláře, ostatní byly zničeny, aby se nedostaly do rukou Němcům.

K sériové výrobě došlo až po válce. Vůz byl nadčasový a natolik oblíbený, že se ho prodalo přes dva miliony. Za zmínku také stojí model 2CV Sahara určený pro francouzské naftaře pracující v Africe

Chystá se „kachní“ návrat? Čtěte zde: http://www.tyden.cz/…_257167.html

Déesska
Další legendární vůz na sebe nenechal dlouho čekat. Na podzim roku 1955 vyjel z linky revoluční automobil s futuristickým designem – Citroën DS, Déesse (česky bohyně), který se stal mezi příznivci historických vozů doslova pojmem.

Chcete vědět víc? Čtěte: http://www.citroen-auto.com/
Více historie zde: http://citroengs.netstranky.cz/…itroenu.html

Foto v článku převzato z www.wikipedia.cz autorem fotografie je Pinkdylan.


DiskuzeNový příspěvek

Nové příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé.
© 2010 – 2019 MARF reklamní agentura, grafické studio a tvorba webových stránek