Válek autosportVálek tourItalia in Ostrava - eshop
 Novinky Italia in Festa
 

registrace | zapomenuté heslo

Novinky

registrace | zapomenuté heslo

Pojeďte s námi odhalit příběhy z automobilové historie - Část 9: Mercedes

V našem putování po stopách automobilové historie už máme za sebou několik slavných výrobců. Jsou za námi nablýskané vozy, vozy s bohatou minulostí, klenoty, které pokud vlastníme, pyšníme se jimi ve sváteční dny, hýčkáme je a opečováváme.

Po čase, kdy jsme brázdili americký kontinent, se nyní podíváme do Německa, do nejstarší automobilky světa, kterou je Mercedes-Benz.

Kdo byla Mercedes
Automobilka Mercedes byla pojmenovaná po dceři úspěšného prodejce vozů a rakousko-uherského generálního konzula v Nice Emila Jellinka, jehož rodina má kořeny v moravských Draslavicích.

Mercedes

Vozy Daimler splňovaly Jellinkovy představy o automobilu – lehký, rychlý a krásný. Byl jimi natolik nadšen, že chtěl, aby se další vůz jmenoval po jeho dceři Mercedes. Toto španělské jméno Jellinek natolik zbožňoval, že takto pojmenoval svůj dům i jachtu.

Nejstarší výrobce automobilů
Mercedes-Benz je výrobce automobilů, nákladních vozidel, tahačů a autobusů. Spojením firmy Daimler Motoren Gesellschaft a Benz & Cie. vznikla v roce 1926 značka Mercedes-Benz. Jejich zakladateli byli Gottlieb Daimler a Karl Benz, dva muži, jejichž snem bylo vyrobit vozidlo, které by se pohybovalo samo, bez koní.

Den, kdy se zrodil automobil
29. ledna roku 1886 celosvětově uznávaný vynálezce, Karl Benz, patentoval svůj první automobil. Toto datum se tak navždy zapsalo do automobilové historie jako den, kdy se narodil automobil.

Téhož roku Gottlieb Wilhelm Daimler zabudoval do vozu motor. Vznikl tak první automobil poháněný benzinovým motorem.

Obě firmy samostatně podnikaly do roku 1926, kdy se společnost Daimler Motoren Gesellschaft spojila s Benz&Cie. Vznikla tak firma Daimler-Benz AG.

Trojcípá hvězda
Symbolem automobilky je od roku 1926 trojcípá hvězda Gottlieba Daimlera. Každý z cípů představuje jeden ze způsobů přepravy. První reprezentuje zemi a jsou jí myšleny automobily, druhý vodu – motorové lodě a třetí pak vzduch-letectví. Hvězda je obkroužena vavřínovým věncem Karla Benze, který posléze dostal podobu jednoduchého kruhu.

Jízda bez nehod
Vozy Mercedes Benz jsou nejen krásné, ale i bezpečné. Jízda bez nehod je stálou vizí automobilky, od které přicházela celá řada inovací a průkopnických řešení – např. první airbagy s napínači pásů, přizpůsobivý airbag spolujezdce, podpora nočního vidění atd.

Vozy Mercedes-Benz
Automobilka Mercedes vyrobila nespočet vozů, které by vydaly na několik rozsáhlých článků. My se podíváme na některé z nich.

První osobní automobil se vznětovým motorem byl model 260 D, který se začal prodávat v roce 1936. Díky své spotřebě se uplatnil tam, kde byla ekonomika rozhodujícím faktorem. Nebo aerodynamicky navržená limuzína typ 320 známá jako Autobahnkurier.

V letech 1945 až 1960 se Evropa vzpamatovávala z války. Krokem k úspěchu byly sportovní Mercedesy 300 SL s přímým vstřikováním paliva a poválečné limuzíny 300 D přezdívané po německém kancléři Konrádu Adenauerovi, který si tyto vozy velmi oblíbil.

Dalším pozoruhodným vozidlem je výkonný model 300 SEL 6,3. Nebo u nás populární vozy řady W 123.

Automobilové celebrity
I mezi automobily se najdou celebrity. Jednou z nich je limuzína 770 japonského císaře Hirohita nebo Pullman Mercedes typu 600, jenž vozil členy slavné hudební skupiny Beatles. Kabriolet 500 SL vozil třeba německého herce Hardyho Krügera nebo princeznu Dianu. Dále pak můžeme zmínit terénní vůz G se speciální úpravou pro papeže Jana Pavla II.

Máte rádi historii? Čtěte zde: http://www.mercedes-benz.cz/…y.flash.html#1901

Kam za poznáním?
Patříte-li mezi obdivovatele vozů Mercedes, navštivte muzeum v německém Stuttgartu. Nebudou-li Vám stačit dojmy z vystavených exponátů, můžete si užít jízdu na simulátoru F1.

Foto v článku převzato z www.wikipedia.cz, autorem fotografie je Sfoskett.


DiskuzeNový příspěvek

Nové příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé.
© 2010 – 2019 MARF reklamní agentura, grafické studio a tvorba webových stránek