Válek autosportVálek tourItalia in Ostrava - eshop
 Novinky Italia in Festa
 

registrace | zapomenuté heslo

Novinky

registrace | zapomenuté heslo

Pojeďte s námi odhalit příběhy z automobilové historie - Část 8: Ford

Při našem putování po stopách automobilové historie jsme navštívili rozmanité země – Itálii, Francii, Německo a stranou nezůstal ani náš kraj – Česká republika. V dnešním díle se vydáme mnohem dál, do amerického státu Michigan, do města Detroitu. A začneme hned na předměstí…

Veteráni Ford patří mezi oblíbené vozy, které by si jistě mnozí z nás přáli vlastnit. Někteří o nich třeba sní a ti, kteří je vlastní, jim dopřávají maximální péči.

Zásluhy Henryho Forda
Henry Ford sestrojil svůj první automobil, zavedl metody masové výroby vozidel a společně s firmami General Motors a Chrysler se stal členem detroitské „Velké trojky“, která spojovala výrobce automobilů pro americký trh. Ford nezůstal jen u výroby osobních automobilů, úspěchy sklízel i na poli vozů sportovních (např. Ford Mustang) a v roce 1925 dokonce začal vyrábět třímotorová dopravní letadla Ford Tri-Motor, která dostala přezdívku „plechová husa“.

První vyrobený automobil byl prodán 23. července 1903. Poptávka po vozu se zvyšovala a s tím i přímo úměrně rostla výroba.

Ford

Automobil století
Ford model T získal pro svou univerzálnost, spolehlivost, hospodárnost a rozumnou cenu přezdívku „Plechová Lízinka“. (Lízinka bylo v té době pojmenování pro spolehlivou služebnou).

S úspěchy automobilky rostly i její zisky. Brzy byla založena pobočka v Anglii, později také v Německu.

Cesta k dokonalosti
Zdokonalování a vylaďování do detailů vedlo k vyrobení modelu A, moderního automobilu s hydraulickými tlumiči, elektrickými stírači čelního skla, s měřidlem stavu benzinu, rychloměrem a brzdami na všech kolech.

Automobilka dokázala rychle a pružně reagovat na potřeby a přizpůsobit se měnící se situaci trhu. Výsledkem byl model Ford V-8.

Světová válka
Druhá světová válka zastavila výrobu civilních automobilů. Začaly se vyrábět tanky, letecké motory a další vojenská zařízení. Krátce po skončení války umírá zakladatel firmy Henry Ford a pomyslné žezlo přebírá jeho vnuk Henry Ford II.

Hospodářské oživení
Výstavba dálniční sítě v USA, která měla za cíl propojit sever s jihem a východ se západem, s sebou přinesla rozvoj motorismu a s tím spojený nárůst poptávky po automobilech. Výroba a prodej vozů šel nahoru.

Modely 50. let
Moderní konstrukce, nižší stavba – takový je Ford Custom, který je považován za přelomový model. S novými vozy přišel také britský Ford, vytvořil modely jako Consul a Zephyr. Ani pobočka v Německu nezůstala pozadu. Z výrobních linek vyjel model Taunus 12M.

Model Edsel
V roce 1957 představil Ford model pojmenovaný podle syna Henryho Forda – Edsel. Vůz s pozoruhodným designem – např. maska chladiče představuje koňský chomout – si však kvůli své velikosti a spotřebě přízeň nezískal.

Prosperita 60. let
V 60. letech se postupně prohlubovala spolupráce mezi britskou a německou pobočkou koncernu Ford. Například ve Velké Británii slavila velké úspěchy Cortina (1962), prodávána i u nás. Byl položen základní kámen továrny v belgickém Genku a v roce 1967 byla založena evropská centrála s názvem Ford of Europe.

V roce 1980 nastupuje do čela firmy Phil Caldwel. Poprvé tak ve vedení stanul někdo jiný než člen Fordovy rodiny.

Chcete vědět víc? Čtěte zde: http://www.eurooldtimers.com/…tifordu.html

A na závěr jedna zajímavost
Jan Werich, herec a dramatik, představitel meziválečné avantgardy, byl znám svou zálibou v automobilech. Za svůj život jich vystřídal více jak 30. Kromě vozů, jako byla Tatra 52, byl třeba majitelem Fordu V8.

Foto v článku převzato z www.wikipedia.cz, autorem fotografie je Rmhermen.


DiskuzeNový příspěvek

Nové příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé.
© 2010 – 2019 MARF reklamní agentura, grafické studio a tvorba webových stránek