Válek autosportVálek tourItalia in Ostrava - eshop
 Novinky Italia in Festa
 

registrace | zapomenuté heslo

Novinky

registrace | zapomenuté heslo

Pojeďte s námi odhalit příběhy z automobilové historie - Část 7: Opel

K západním sousedům jsme už v našem putování po cestách odhalujících příběhy z automobilové historie zavítali. Tentokrát se do Německa podíváme znovu a bude to opět cesta zpátky v čase, cesta za historickými vozy značky Opel.

Vozy pro každého
Spolehlivé a dostupné vozy pro každého, taková je hlavní myšlenka automobilky Opel, se kterou se její zakladatelé pustili do výroby prvních automobilů. Naplnění těchto slov tak velkou měrou přispělo k rozvoji mobility osob, a to díky cenově výhodným a přitom spolehlivým modelům.

Opel

Blesk jako poznávací znamení
Dříve než se v roce 1963 stal blesk v kruhu hlavním poznávacím znamením automobilky Opel, měla ve svém znaku stylizovanou vzducholoď Zeppelin, která se hrdě nesla na přední části karoserie. Výklad stávajícího symbolu může jít dvěma směry. Buď je chápán metaforicky jako symbol rychlosti, zlomu, který automobilka vnesla do života mnoha lidí, z jiného pohledu jej můžeme vnímat jako vizualizaci názvu Blitz spojeného se skupinou užitkových vozů vyráběných v letech 1930–1975.

Jak to všechno začalo

Od jízdních kol a šicích strojů směrem k automobilům
Dějiny známé automobilky se začaly psát v roce 1862, kdy Adam Opel založil firmu na výrobu šicích strojů a jízdních kol. Synové Adama Opela ale stále více toužili vyrábět automobily, převratné stroje, o které byl mezi lidmi velký zájem. Podepsali s Friderichem Lutzmannem, majitelem továrny v Anhaltu, kontrakt a od roku 1899 pak začali z továrny vyjíždět první automobily. Prvním z nich byl model 10/12 PS představený roku 1902 v autosalonu v Hamburgu.

Doktorwagen neboli robustní a spolehlivý lékařský vůz
Snad nejznámějším vozem z počátku výroby automobilky se stal model Opel 4/8. Tento robustní a spolehlivý automobil se osvědčil zejména u vesnických lékařů, kteří ho využívali při svých objížďkách, kdy bylo zapotřebí jet za pacientem na zavolání kdykoli a kamkoli, a to přes nerovné, nezpevněné a polní cesty.

Zavedení velkosériové výroby
Bratři Opelové se rozhodli investovat nemalé finance do velkosériové výroby s cílem vyrábět vozy dostupné všem. Prvním modelem, který sjel z nové výrobní linky, byl Opel 4/12 PS přezdívaný Rosnička. Tento krok uskutečněný v roce 1924 vedl správným směrem, vedl k tomu, že se automobily staly mnohem více dostupnější. A s růstem prodejních čísel přímo úměrně rostly příjmy automobilky Opel.

Vzhůru do oblak s projektem RAK
Snad odjakživa lidé toužili létat, vznést se a získat pohled na zemi z ptačí perspektivy. Díky výzkumnému projektu RAK se Opel ještě více zviditelnil. Vytvořil raketově poháněný vůz, který byl díky menším křídlům schopný letu.

Spojení se společností General Motors
Po zotavení se z první světové války a návratu do předválečné výroby přišla další zlomová událost – hospodářská krize, která nepatrně zasáhla také do běhu automobilky Opel. Významným krokem k překonání krize se tak v roce 1929 stalo spojení se společností General Motors Corporation. S úspěchy, které Opel čím dál častěji nabýval v oblasti motorismu, a také s potřebou uspokojit poptávku, začala automobilka omezovat původní výrobu jízdních kol, až jejich výrobu v roce 1937 prodala značce NSU.

Pozlacený automobil
V roce 1956 uvedla automobilka na trh 2miliontý vůz. Jednalo se o model Kapitän, který byl k této příležitosti pozlacen a vystavován na nejrůznějších výstavách a veletrzích.

Vozy pro milovníky rychlé jízdy
Ne všichni zákazníci touží pouze po praktických vozech. Jsou i tací, kteří si chtějí naplno užít rychlou jízdu ve sportovních automobilech. Na poptávku Opel pružně zareagoval modelem GT uvedeným na trh v roce 1968.

Bratři Opelové usilovali o to přiblížit automobily co nejširší veřejnosti, a to se jim rozhodně povedlo. Vozy z automobilky Opel nebyly automobily pouze pro vyvolené, staly se přístupným a spolehlivým dopravním prostředkem pro každého…

Více o historii automobilky Opel zde: http://www.i-magazin.cz/view.php?…

Zajímá-li Vás historie jednotlivých vozů, čtěte zde: http://www.opel.cz/…e-odkaz.html

Foto v článku převzato z www.wikipedia.cz, autorem fotografie je Lars-Göran Lindgren.


DiskuzeNový příspěvek

Nové příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé.
© 2010 – 2019 MARF reklamní agentura, grafické studio a tvorba webových stránek