Válek autosportVálek tourItalia in Ostrava - eshop
 Novinky Italia in Festa
 

registrace | zapomenuté heslo

Novinky

registrace | zapomenuté heslo

Pojeďte s námi odhalit příběhy z automobilové historie - Část 6: Renault

Po čase, kdy jsme brázdili tuzemské silnice ve vozech Škoda, si zajedeme na výlet do Francie. Do země bohaté na vinice, přírodní, umělecké i historické památky. A co si z nepřeberného množství vybrat? Jako milovníci veteránů máme jasný cíl, je jím automobilka Renault.

Automobily důmyslně konstrukčně řešené, ladných křivek, nablýskaných karoserií, co víc si přát…

Kam v Paříži?
Třeba do světoznámé galerie Louvre, paláce Verssailes, katedrály Notre-Dam nebo na tři sta metrů vysokou Eiffelova věž – to jsou atributy, které se při vyslovení hlavního města Francie vybaví snad každému. 8,2 km od centra metropole, v Boulogne-Billancourt, pak najdeme náš cíl, automobilku Renault.

Renault

Francouzská automobilka nesoucí ve svém názvu příjmení svých zakladatelů – bratrů Renaultových, začala s výrobou vozů v roce 1899 pod názvem Société Renault Frères, zažila vzlety i pády a dnes patří k jedničce na francouzském trhu.

Zpátky do minulosti
Když 24. prosince roku 1898 vyjel vůz zvaný Voiturette svah na Montmartru, nikdo snad ani netušil, že se začala psát historie čtvrté největší automobilky na světě.

Finanční nezávislost a podpora ze strany Fernanda a Marcela Renaultových umožnila Louisovi plně se věnovat své velké vášni – automobilovým konstrukcím. Brzy si nechal patentovat přímý záběr, převodový mechanismus, který později začali používat všichni výrobci automobilů.

Prosperita, růst, vítězství v soutěžích, to vše přispělo k přeměně v průmyslovou výrobu a následný vývoz do zahraničí.

Ničivá síla války
Stejně jako války zasahují do každodenních životů, zasáhla i do běhu automobilového průmyslu. Výroba se transformovala na zbrojovou, čímž se pozastavila výroba vozů. Následné zotavení se z válečných ztrát vedlo nejen cestou samovýroby všech potřebných součástí – od oceli po pneumatiky, ale také prosperitou i v jiných odvětvích – vyrábí nákladní, užitkové, železniční motorové vozy a traktory.

Po druhé světové válce je podnik znárodněn a Renault tak vstupuje do své nové epochy. Ředitel Pierre Lefaucheux zahájil velkosériovou výrobu malého vozu pro všechny, modelu 4 CV, který byl konstrukčně připraven ještě za války. Malý vůz pro všechny měl takový úspěch, že postavil podnik na nohy. V roce 1955 nastupuje na post ředitele Pierre Dreyfus, díky kterému stoupla roční výroba a Renault se tak stal největším vývozcem automobilů ve Francii. Svůj prim si udržel dodnes.

Čím uzavřít vhled od historie? Určitě poznámkou o dvacetileté účasti v soutěži Formule 1, kde Renault získal v letech 1992–1997 šest titulů mistra světa.

Chcete vědět víc? Čtěte: http://www.renault.cz/…as/historie/

Modely
Od konce 19. století až do dnešních dnů vyrobila automobilka nespočet modelů. Připomeňme si ty největší bestsellery.

Malého osobního automobilu Renaultu 4CV vyráběného v letech 1947–1961 bylo vyrobeno více jak milion kusů. Vůz si získal svým konstrukčním řešením a sympatickým vzhledem značnou popularitu. Pro svůj tvar i pískově žlutou barvu se mu mezi Francouzi brzy začalo říkat „hrudka másla“ (la motte de beurre). V našich zeměpisných šířkách získal Renault 4CV přezdívku z říše zvířat. Zřejmě dle zaobleného tvaru karoserie se mu začalo říkat „želvička“.

Na Renault 4CV navázal Renault 4. Jeho nástupcem se pak stal Renault 5 vyráběný v letech 1961–1992.

Luxusní sedan Renault 16 patří mezi vozy, které převrátily zažité hodnoty. Jeho předvedení v roce 1965 vzbudilo u veřejnosti senzaci neobvyklým designerským řešením s maximálně využitým prostorem.

Foto v článku převzato z www.wikipedia.cz, autorem fotografie je Sebastian Maćkiewicz.


DiskuzeNový příspěvek

Nové příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé.
© 2010 – 2019 MARF reklamní agentura, grafické studio a tvorba webových stránek